Rozhovor

Ohromné maličkosti
vydáno: 20.10.2012, Kateřina Jírová
Karel KrálV rámci festivalu 4+4 dny v pohybu bude uveden také jednodenní festival - který vznikl na půdě časopisu Svět a divadlo - Ohromné maličkosti. Tento festival se koná od roku 2006, většinou v Divadle Na zábradlí. Název festivalu Ohromné maličkosti přejímá název stejnojmenné stoleté knížky krátkých próz Gilberta Keithe Chestertona. V Ohromných maličkostech jde hlavně o paradox zdání, že to, co se nám jeví zašlé, šedivé, nehezké a MALÉ, může být ve skutečnosti nové, plné barev, krásné a OHROMNÉ. Přehlídka chce být sbírkou malých činoherních, hudebních, loutkářských a tanečních děl, které třeba diváci shledají ohromnými... Sbírka by to měla být krásná, jak se na oslavu výročí 28. října sluší. Co se ale s krásou stane, když oslava probíhá ve strašidelném domě, kde sídlili komunisti, teroristi, hazardní hráči i bezdomovci? To se dozvíme v neděli 28. 10. 2012 od 16. hodin v bývalém Casinu v Pařížské 25 na Praze 1, kde se bude letošní ročník konat. Na to, koho v Casinu uvidíme, jsme se zeptali dramaturga festivalu a šéfredaktora Světa a divadla, Karla Krále.


Kolikátý ročník festivalu se vlastně bude letos konat?
Snad šestý. Počty jsou to složité. Přinejmenším v jednom roce se festival nekonal a v dalším se zas konal dvakrát.

Proč jste se rozhodli letošní ročník uspořádat v Casinu?
My jsme se nerozhodli. Vyprávěl jsem o Ohromných maličkostech Pavlu Štorkovi z festivalu 4+4 dny v pohybu, a ten se rozhodl vzít je pod křídla. A 4+4 dny v pohybu se letos konají kromě mnoha pražských divadel také v Casinu, a tak se Ohromné maličkosti konají v Casinu.

Co mají oba festivaly společného?
Festival Ohromné maličkosti zapadá do současného směřování festivalu 4+4 dny v pohybu, kterým je oživování nedivadelních prostorů. Ohromné maličkosti se nehrají jen v divadelních sálech. I v Divadle Na zábradlí se odehrávaly v celém domě, v šatně, v kancelářích, v šatnách nebo třeba ve sklepě. Nyní to tedy bude v tom strašidelném domě v Pařížské ulici.

Není to úplně běžné, aby se konal jeden festival v rámci druhého festivalu.
Dá se říci, že letošní dramaturgie v Casinu bude jako skládací panenka matrojška. Do festivalu 4+4 dny v pohybu je vložen festival Ohromné maličkosti, a do festivalu Ohromné maličkosti jsou vloženy např. dvě minipřehlídky, a to přehlídka tří hudebních klipů papírového divadla Hany Voříškové z Chocně a přehlídka hororových filmů v provedení Buchet a loutek.

Buchty a loutky
Automat na Shakespeara, Buchty a loutky


Na uplynulých ročnících festivalu se odehrávaly premiéry některých drobných inscenací. Bude tomu tak i letos?
Ano, téměř polovina produkcí jsou premiéry. Například inscenace „3 dny čerstvá ryba“, což je multižánrový projekt tanečníků Marty Trpišovské a Michaela Vodenky, zpěvačky Dominiky Divišové a na piáno hrajícího hudebního skladatele Daniela Wunsche. Inscenace je inspirována grantovou kampaní golfového klubu Hluboká nad Vltavou, jejíž mottem je „Golfem proti drogám“.
Na našem festivalu je běžné, že se konají premiéry. Část oslovených umělců si vytvoří krátkou produkci přímo pro náš festival. Například Naivní divadlo Liberec už za dobu trvání festivalu vytvořilo řadu premiér určených přímo pro naši přehlídku. A někdy se jedná o speciální akce, které se odehrají pouze v rámci našeho festivalu.

Některé ročníky festivalu měly mezinárodní účast. Bude tomu tak i nyní?
Letos jsme byli skromní, máme pouze jednoho zahraničního hosta, mezinárodně nejúspěšnějšího slovenského dramatika Viliama Klimáčka, který předvede svou autistickou operu Alica v pekle.

Loňský ročník nabízel několik představení pro děti, uvidíme i letos nějakou pohádku?
Do budovy Casina se představení pro děti nehodí. Budova byla původně postavena pro Mezinárodní svaz studentstva, který neměl příliš dobrou pověst, říkalo se, že je to centrála světového terorismu. Poté, co budovu opustili tzv. studenti, bylo zde casino a když odešli hazardní hráči, zabydleli se v ní holubi a bezdomovci.
Takže jedna vrstva je strašidelnější než druhá, a pro děti opravdu nevhodná. Letos tedy program s dětskými návštěvníky nepočítá.

Na programu Ohromných maličkostí jsou však i divadla, která příležitostně hrají pro děti, například Buchty a loutky, Naivní divadlo Liberec, nebo i Hana Voříšková.
Přestože třeba přítomnost Naivního divadla Liberec na programu by mohla svádět k dojmu, že bude uvedena inscenace pro děti, sami tvůrci upozorňují, že pro nadměrný počet vulgarismů v inscenaci „Svátek loutek!“ se nedoporučuje návštěva infantilního či útlocitného diváka.

Na festivalu se často objevují stejní tvůrci. Je to záměr?
Na festivalu se objevují jistá jména pravidelně, protože ohromné maličkosti báječně umí. Umělci jako Hana Voříšková, Petr Nikl, Buchty a loutky, Naivní divadlo Liberec... jsou mistři žánru. Tedy produkcí opticky malých, maximálně půlhodinových a určených malému počtu diváků, ale přinášejících velké zážitky.

Pro kolik diváků?
Hana Voříšková bude hrát pro dva, maximálně tři diváky, a čekáme, že se na klipy bude stát fronta. Hana Voříšková odehraje vždy jeden klip, a pak se diváci vystřídají. Některé produkce však může zhlédnout i 50-60 diváků najednou, a možná i více. Na závěr festivalu se totiž v sále Casina uskuteční koncert skupiny Hm..., kam předpokládáme, že přijde hodně lidí, a že nebudou u hudby zbytečně sedět.

Hana Voříšková
Hana Voříšková


Dramaturgii festivalu připravuje redakce časopisu Svět a divadlo. Zúčastní se festivalu někdo z redakce také jako účinkující?
Kmenový redaktor Mgr. Jakub Škorpil, D.S., vystoupí s one-man-show nazvanou „Welcome to the intellectual’s World“. Náš spolupracovník Jiří Adámek vystoupí se svým týmem s názvem
Boca Loca Lab s krátkými jednominutovými hrami s názvem Manželské minutky. Ty vznikly pro Český rozhlas a jeho cyklus minutových her, a pro náš festival jsou převedeny do scénické podoby.

Jak bude festival zakončen?
Na konec se bude konat slavnostní koncert. Zhudebněné české básně Jaroslava Seiferta, Jiřího Wolkera, Ivana Blatného a dalších, zahraje eliminovaná sestava známé skupiny Hm..., a to Marek Doubrava a Viktor Ekrt. Chceme tak oslavit výročí vzniku republiky. A možná bude i ohňostroj.

Děkujeme za rozhovor

Petr Nikl
Petr Nikl


Další rozhovory

Otázky po spolehlivosti paměti, pravdě a smyšlence
(rozhovor s: Petr Štědroň, 1.11.2024)
Učím se mít rád chyby, které nadělám
(rozhovor s: Petr Svojtka, 30.9.2024)
Forman? Drž se toho snu!
(rozhovor s: Patrik Děrgel a Daniela Šteruská-Sodomová, 1.7.2024)
Vznikl nový divadelní podcast Divadelní bar!
(rozhovor s: Lukáš Holubec, 6.6.2024)
V houslistce z ukrajinského krytu jsem viděla Almu
(rozhovor s: Silvie Hessová a Anna Brousková, 11.5.2024)
Možná nás čeká nepříjemná konfrontace
(rozhovor s: Dagmar Fričová, 30.4.2024)