Blog uživatelů i-divadla
Než začnu, prosím omluvit moji češtinu, nejsem Češka, jsem Ruska - a je to taky důvod, proč jsem nedokázala nechat to byt a nepsat svůj názor na inscenace "Racek"..
Takže. Shlédla jsem "Racka" již 2 krát. Podruhé mně se to líbilo ještě víc - i přes to, že dívky v první řadě se smáli úplně všemu, co se dělo ne scéně...Opravdu nevím, čemu..
Krasně smutné, lyrické, tragické, poetické - a vůbec není čemu se zasmát i přes to, že tato inscenace je uvedena jako komedie.
Pro diváky, které chodí do divadla jenom odpočinout (a já osobně nevidím na tom vůbec nic špatného!) vřele doporučuji bezvadná představení v DvD jako "Tajný deník Adriana Molea...", "Vánoční povídka..", "Souborové dílo.."
"Racek" od SKUTRA a taky "Чайка" от Чехова ("Racek" od Čechova) je sice oznámená jako komedie, ale je to tragikomedie, není vůbec čemu se smát! Čechov měl své důvody proč svého tragického "Racka" oznámit jako komedie, a již vice než 120 let se tuto otázku ohledně "komedie" řeší všichni - spisovatele, kritiky, režiséři, herci a diváci.
Proč Čechov svou komedii "Racek" udělal tak nezábavnou? Proč vůbec neni legrační a říká se ji komedie?
Četla jsem o tom hodně, moc těžko se to vysvětluji i v rodném jazyce, natož v cizím...
Dramaturgie absurdnosti, hra o absurdním životě, všechny hlavní akce odehrávají ne na jeviště, a v zákulisí. Celá ta hlavní věc se stala za scénou: sebevražda Trepleva, smrt dítěte Niny, všechno to, co by mohlo být podstatou skutečného dramatu: Nina jela do Petrohradu, pak odjela do Moskvy, setkala se s Trigorinem, milovala ho, počala dítě, ztratila dítě... Vášeň, láska, smrt - to všechno odehrává v zákulisí, ne na jevišti! A co je na jevišti? Jezero, racky, měsíc, starý muž a mladý muž, lidi jedí, povídají, hraji Loto...
Je to na dlouhé povídání, proč "Racek" je komedie, a ne tragedie... Já jsem jenom chtěla říct, že neni to SKUTR, kdo vymazal smích z "Racka", je to samotný Anton Pavlovič.
Můj názor je, že "Racek" v podání SKUTRu je jedním z nejlepších inscenaci všech "Rackův" na světě.
Herci. Velmi a velmi povedené obsázeni!
Neznám herečku, které by mohla lepe sednout role Iriny Arkadinové, než Kláře Oltlové-Sedláčkové. Je to její role! Odpovídá i věk, a taky to, že opravdu vypadá moc hezký, i to, že ve skutečném životě hraje na jevišti Divadla v Dlouhé mlaďoučkou dívenku ("Mnoho povyku pro nic", DvD) a taky 50-letou učitelku v "Oněgin byl Rusak", DvD. V roli Iriny Arkadinové je nesnesitelně rozkošná a velmi přesvědčivá! Vynikající! 1*
Marie Poulová.
Viděla jsem asi víc než 15 stvoření roli Niny Zarečné, ale Poulová je nejlepší! Křehká, štíhlá, sladká, mladá - Paulova - je to ztělesněná Nina Zarečná. Plachá a statečná zároveň, křehká a silná. Myslím, že Čechovi by moc líbila jeho Nina Zarečná v podání M. Poulove. Skvěle! 1*
Pavel Neškudla. Pavel dokázal mně dokonale usvědčit ve svém mladém vzrušení, nejistotě, touze změnit svět a literaturu, ve své mladé tvrdohlavosti, nervozitě.. A ještě se mu velmi dobře podařilo zahrát lásku Trepleva k Nině. Velmi excentrický, charismatický, krásný herec - a taky Treplev. 1*
Každý herec, doslova každý zaslouží pochvalu a velkou kytice!
Hudba Faunové odpoledne Claude Debussy, Kino Viktor Coj, gesta, pózy, scéna, - všecko v teto inscenaci má své místo, svůj vyznám, hraje svou role. A je to velmi vkusně spojuje samotný příběh, postavy, myšlenky.
Mě se zda, že SKUTR přečetl Čechova velmi pozorně a správně pochopil a porozuměl tomu, co on vlastně chtěl říct.
Mezi ruskými divadelními režiséry existuje názor, že uvedení Čechovského "Racka" je jako lezení na Everest. Je to velmi těžký úkol. Já si myslím, že SKUTRu se to povedlo.
Další články tohoto uživatele na blogu