Zpráva

Veselá komedie o potřebě ovládat a vlastnit. Činoherní studio uvede v premiéře Molièrovu Školu žen.
vydáno: 21.3.2024
„Škola žen se mi líbí pro svůj de facto feministický, emancipační náboj. Už základní situace, kdy si „postarší chlápek“ rozhodne „vychovat“ ideální manželku, stojí za to. Ono to totiž s tou rovností ve světě není zas taková paráda,“ přiblížil režisér Michal Hába výběr premiérového titulu, klasické komedie francouzského dramatika Molièra. A dodal: „Molière je podle mne „podvratný“ autor. Byť psal svoje hry v podstatě na objednávku aristokracie, moci a mocným se ve svých hrách vysmívá.“

Školu žen, komedii často uváděnou jako „Školu pro ženy“, napsal Molière v roce 1662 a sám si v ní zahrál stárnoucího Arnoulfa, který se snaží vychovat k obrazu svému nastávající manželku Anežku. „Nahlédnout a vymanit se z dobyvačného a ovládajícího vztahu k lidem a ke světu – to mi přijde jako téma, o kterém má smysl na divadle mluvit,“ prozradil Michal Hába v rozhovoru před začátkem zkoušení.

Pro Michala Hábu představuje Škola žen druhou spolupráci s Činoherním studiem. V minulé sezóně připravil razantní interpretaci další klasické látky, Ibsenova Peera Gynta. „Často čtu, že už jsem se moc „vzdálil“ od autora, protože to nevypadá tak, jak se to „běžné dělá“. Máme tady totiž dost co do činění s „inscenační tradicí“, kdy spíš než původní dílo svého autora se na jevišti reprodukují zažité představy, jak taková hra má vypadat. Nebudu zapírat – baví mě do toho házet vidle.“

Michal Hába připravil Školu žen ve spolupráci s Hanou Launerovou, kmenovou dramaturgyní Činoherního studia. Stejně jako u Peera Gynta se spolehl na osvědčený inscenační tým – scénu zrealizoval režisér společně s Adrianou Černou, ta navrhla i kostýmy, hudbu složil Jindřich Čížek. V hlavních rolích dostali příležitost excelovat Jan Plouhar a Barbora Váchová.

zdroj zprávy: Petr Kuneš