Blogy
Neděle, tj. od slova „nedělat“ znamená podle Bible den odpočinutí, což ovšem neplatí v případě festivalu Za dveřmi – ať už se na něm podílíte jakkoliv. Pátý den s podtitulem „rodinný“ svým našlapaným repertoárem připomínal spíše maratónský běh, mimo jiné také proto, že byl tento den věnován dětem.
Na rozehřátí byla možnost svlažit chuťové pohárky ve zmrzlinářské dílně Viktora Hlúpika, jehož zlaté ručičky po celý den rolovaly jednu dětskou radost za druhou. Po startovní cukrové náloži dav obklopil pohádkového vypravěče Jakuba Folvarčného s Karlovou a Jaromírovou pohádkou.
Poetická „Jabloňová panna“ od K. J. Erbena byla Folvarčným navlečena do modernějšího hávu v podobě objektového divadla, které doprovází svým suverénním, cynickým vyprávěcím stylem. V prostoru jednoho stolu tak vytvořil kreativní a vtipnou show, která dětského diváka baví po participační a obsahové stránce a dospělé zaujme uštěpačnými poznámkami na účet žánru pohády, neobvyklou formou a nekompromisním přístupem.
Bez chvilky oddechu se přesouváme k sestavě Collectif and then & Cie Pieds Perchés & Cirqueon, což je uskupení studentů z příměstského tábora Transformers, kteří nám ve své akrobatické etudce Cirkus Transformers předvedli, že i cirkusáci umí být technicky zdatní a coby svářeči stvořili elegantní akrobacií disco robota, jehož Fever Night nechala jen málokterý bok nerozvlněný.
(foto: archiv festivalu Za dveřmi)
Probíháme částí, která nadšením zvedá tepovku snad každému, kdo je vidí – řeč není o nikom jiném než o šarmantních Bratrech v tricku, kteří vedle Pošťáků obohatili festival o pohádku Hra o trůn. Příběh o skrytém království Smradimíra II., který neopustí svůj toaletní trůn, dokud nebudou splněny jeho požadavky... a kdo jiný je na tento dobrodružný úkol vhodnější než právě chrabří a zruční žongléři Václav Jelínek s Adamem Jarchovským!
Oproti jejich předchozí tvorbě se dílo vymyká tím, že obsahuje mnohem více mluvených pasáží, což Bratrům poskytlo prostor, aby se ukázalo, že i výraznější herecká linka jim sluší. Dílo však není textem zatěžkáno, nýbrž jen ladně doplňuje kreativní žonglérské nápady a tvoří funkční dynamiku k pohádkové rovině. Podobně jako u předchozích inscenací je i Hra o trůn unikátní tím, že s lehkostí a vtipem Bratrům vlastní činí obyčejné prostředí zcela originálně neobyčejným a zas a znovu vyzdvihuje neokoukatelnou nápaditost a talent Bratrů v tricku.
(foto: archiv festivalu Za dveřmi)
Ještě stále nelapáte po dechu? Výborně, pak je na čase zamířit vzhůru do oblak společně s trojicí půvabných umělkyň z Holektivu. Jejich Letkyně je vydařenou sérií drobných situací, v nichž akrobatickou formou ztvárňují letecký výcvik a přípravy, přičemž tak trochu nenápadně, pozvolna dávají dohromady konstrukci drobného letadla, v němž v samotném závěru vzlétne drobné děvčátko, snad budoucí Amelia Earhart? Všechny tři aktérky předvádějí i ty nejnáročnější akrobatické kousky s úchvatnou lehkostí a doprovází je zdařilými hereckými výkony, které podtrhují celkovou eleganci a živost jejich výtvoru.
Je na čase trochu zvolnit a zcela vypnout jakékoliv analytické či smysl hledající přemýšlení – přichází totiž Carlo Mô s inscenací YouGur, v níž vás „dospělácké myšlení“ spíše svede na scestí. Pokud bychom se na to koukali očima dospělých, pak Carlo Mô jediné, co dělá je, že přenáší stěnu z papírových krabic z místa na místo a snaží se na její vrchol dostat další. Zdánlivě banální, že?
Jenže o tom to není a Carlo Mô vás elegantně, zcela nonverbálně a nenuceně naladí na vlnu mírného absurdna a krabicovou fascinaci, takže diváci všech věkových kategorií se nechávají touto fantazijní vlnou unášet natolik, že v samotném závěru všichni s radostí skáčou do trosek scény. Ač se premisa jeví primitivně, jde o velké krabicové dobrodružství, které úspěšně probouzí naše dětské já a přináší s sebou dávku upřímné radosti.
(foto: archiv festivalu Za dveřmi)
Cílová destinace? Sen! Konkrétně Létací sen č. 311 v podání akrobatického souboru AirGym Art Company, který své novocirkusové dovednosti obohacuje o činoherní příběh soukromého „hypnopátrače“ rozkrývajícího nekalý zločin krádeže snu slečny Klubíčkové. Svět, který AirGym vytvořil, srší nápaditostí, avšak střídání akrobacie a mluveného slova mnohdy postrádá dostatečnou dynamičnost, čímž se ztrácí napětí. Přesto však jde o dílo bohaté na působivé akrobatické kousky, které za doprovodu svěží, až akční hudby dávají dohromady zábavnou cirkusovou detektivku.