Blog redakce i-divadla
Může být Rent v Kalichu jiný, než Rent Na Prádle? Po pravdě, bála jsem se, že bude. Ta syrovost, malého komorního divadla, to nasazení všech zúčastněných, protože to všichni dělají s láskou a ne za prachy. Bála jsem se, že v muzikálovém komerčním prostředí Kalichu vezme za své. A kupodivu ne, zůstalo tam vše a má to ještě něco navíc. Rozhodně lepší zvuk. Asi první muzikál v tomhle divadle, kde hraje na živo kapela. Je to znát. Člověk si uvědomí, o co by býval Osmý světadíl byl lepší, kdyby se hrál živě. Jenže Rent oproti Světadílu, kromě dobré muziky, nese i nádherný příběh, který rezonuje do dnešní doby.
Slavná La Bohéme přenesená nejprve do New Yorku a teď tak trochu i do Prahy. Muzikál měl původně ambici být protikladem těm naleštěným muzikálům z Broadwaye a poukázat na život na předměstí New Yorku. Nakonec je z něj obrovský hit, právě pro sílu příběhu a toho, že ukazuje na strasti dnešního světa. Bezdomovectví, tváříme se jako by nebylo, většinová společnost se snaží bezdomovce vytlačit z tramvaje, z města a najednou jdete do komerčního divadla Kalich a možná vám to, co chtěli autoři muzikálu a potažmo původní La Bohéme sdělit, dojde. Jsou to lidé jako my, jen se v životě ocitli v bodě, kde není lehké být. Také v noci sní, hledají lásku a možná kolikrát žijí intenzivněji než šťastné rodinky u obrazovky v paneláku. Kdyby to jen půlku návštěvníků oslovilo a dostali chuť udělat něco s jejich i svým životem, tak to není vůbec málo.
Po hravé veselé Pomádě, je tu najednou úplný protipól - syrovost, rozervanost, život ve své nejprostší podobě. V premiérovém obsazení Roman Tomeš, který je přesně ten prototyp chlapa, kterému to, že se právě zamiloval, sežerete i s navijákem. Mimi v podání Markéty Procházkové je žena vamp, až skoro jí nemůžete uvěřit tu křehkost zničené bytosti v závěru. Jenže, co je úplně nejvíc, celé to funguje jako dokonalý stroj, skoro bych se nebála říct, že tady není žádná company. Všichni tu mají svůj part a fungují sborově. Balkón z divadla Na Prádle režisér Steve Josephson vtipně nahradil a vznikl tak milostný duet na štaflích.
Muzikál Rent kromě problému bezdomovectví a bydlení odhaluje další citlivá místa naší společnosti. Především je to vnímání homosexuální menšiny a pak také potřebu soužití, tedy problém sociálního spolužití, který se v dnešním světě rozpadá. Rozhodně z těch stejnopohlavních párů z toho vychází líp gayové a to nejen pro skvělý výkon Lukáše Pečenky, což bych opět viděla jako záměr. Z průzkumu vyplývá, že lesby vadí společnosti méně než gayové. Maureen a Joanne jsou tu jako ukázkový rozhádaný pár, čímž autoři zřejmě poukazují na to, že se hádají a udobřují jako každý jiný. Zatímco příběh a smrt Angela si myslím rozbrečí i chlapa a to nejen gaye.
Muzikál se hraje v angličtině a v dubnu se napjatě očekává česká verze. Přála bych tvůrcům, aby se jim povedlo ho do češtiny přenést tak dobře, jako se jim povedlo přenést můj letní zážitek do března a naplnit tak mé jarní očekávání. Rent má velký potenciál do divadla Kalich přivést nové diváky a přitom oslovit i ty stávající. Částečně se to myslím podařilo už s Mauglím, tak kéž i Rent osloví a to nejen anglicky.
Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.
Další články tohoto redaktora na blogu