Blog redakce i-divadla
Jednou z dominant Brna je vrch – Kraví hora, které se říká v hantecu Monte Bu. Je to vyvýšenina, na které dominuje známé observatorium a moderně vybavené koupaliště. Za ním, takových deset minut pěší chůze vznikla další dominanta Kraví hory, divadelní amfiteátr. Některé betonové zbytky hlediště prozrazují, že tady kdysi bylo něco jako letní slavnosti. Možná to byli tak známé a časté Mírové slavnost, oslavy prvního či devátého máje. Pak celá desetiletí prostor zarostl plevelem. Až péčí Divadla Bolka Polívky tady dnes stojí dobře vybavená letní scéna, s hledištěm pro více než pět set diváků. Program večerních představení je pestrý. Od původního repertoáru Divadla Bolka Polívky, až po různé bulvární komedie, ve kterých hostují herci brněnských i pražských divadel, až po inscenace, které jsou vytvořeny jedině pro tuto letní scénu. Mezi ně patří také hra Paula Elliota, S láskou Mary.
Co je to vlastně bulvární komedie…? Každá kultura má svůj typ humoru. Pointa u francouzských bulvárních komedií spočívá ve vysmívání se především všem obyvatelům žijícím mimo Paříž čili „venkovanům‘‘, kteří jsou pro Pařížany hlupáci. A naopak Pařížané jsou představováni jako nadutí měšťáci, např. ve hrách G. Feydeaua Brouk v hlavě, F. Vebera Blbec k večeři. Dalším zajímavým sociálním prostředím jsou anglické bulvární komedie vycházející hlavně ze záměny postav, například O. Wilde: Jak je důležité míti Filipa, nebo B. Thomasova Charlieho teta. Lidé se chtějí bavit, už jsou přesyceni intelektuálním prostředím, které se na ně sype ze všech médií. Mno.… Teď jsem se zastavil. Intelektuální prostředí je trochu nadnesený termín. Správné je říct, že jsou lidé přesyceni vážnými tématy, od pandemie po vládní přešlapy, které se na nás hrnou. Dejte nám bulvární komedii – tiše pískají naše dušičky. My se chceme smát!
Divadlo Bolka Polívky naštěstí na tyto žádosti slyší a v amfiteátru na Monte Bu mají připravenou nejednu smíchem naplněnou inscenaci. Taková je i komedie S láskou Mary.
Connie, Leona, Millie a Mary jsou dámy z amerického jihu a jejich stálým zájmem je pravidelná partička bridže. Ale najednou se ten zvyk naruší – jedna z kamarádek náhle zemře. Dámy to vyřeší, jedna z nich si „půjčí“ popel zemřelé kamarádky Mary z pohřebního ústavu, na poslední, byť morbidní společnou karetní hru. A bláznivá komedie kolem záhadného odkazu kamarádky Mary se může rozběhnout. Dámy zjistí, že jim Mary posmrtně posílá zvláštní dárek, profesionálního striptéra. Z poklidného setkání truchlících dam se stane divoký mejdan, který jim připravila zemřelá kamarádka Mery. Během večírku si uvědomují, že žít znamená život si užít, a ne zbytečně smutnit nad ztrátou kamarádky. Ta jim připraví nejedno posmrtné překvapení a roztáčí se řada bizarních situací, ve kterých pláč za zemřelou přechází v bláznivý smích.
Hořká bulvární komedie amerického herce, dramatika a scénáristy Paula Elliotta měla premiéru v roce 2013 a hrála se po celých Spojených státech. Hru o tom, že životu se má jít naproti, uvedlo v české premiéře Divadlo Bolka Polívky v koprodukci s agenturou StageArtCz, v režii Petra Halberstadta.
Inscenace je zdařilá právě proto, že režisér a herec Petr Halberstadt má léta odzkoušené tempo a rytmus komediálních skečů cítí, jak může divák reagovat a své zkušenosti náležitě využívá. K tomu mu samozřejmě pomáhají zkušení herci. Pozůstalé dámy, Connie – Veronika Žilková, Leona – Gabriela Štefanová, Millie – Hana Halberstadt, Rachel – Elena Trčková, Policista a Bobby striptér – Ondřej Dvořák. Herectví všech bylo vysoce profesionální a divák měl radost, s jakou radostí hru herečky a herec zvládají.
Na úspěšné inscenaci se ještě podílel dramaturg Miroslav Ondra, scénograf Jaroslav Milfajt a hra se hrála v překladu Dany Hábové. Práva na komedii udělila společnost DRAMATIC PUBLISHING, Woodstock, Illinois.
Máme tedy za sebou premiéru výborné tabloid comedy S láskou Mary a k tomu jistotu, že bude ta výborná divadelní aréna na brněnském kopci Monte Bu celé léto vyprodána. Po nepříjemném živote v lockdownu to diváci určitě potřebují.
Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.
Další články tohoto redaktora na blogu
Komentáře k tématu blogu
* Za ním, takových deset minut pěší chůze vznikla další dominanta Kraví hory, divadelní amfiteátr. - V této větě nemá být čárka za "za ním"
* Slovo "živote" má být "životě"