Blog redakce i-divadla
Když se setkají tři zajímavé veličiny na jednom místě, musí z toho vzniknout něco kvalitního.
Veličina první: Luxusní bratislavský hotel Devín, který už 60 let poskytuje bezvadné služby. Zvláště po rekonstrukci před několika lety se stává svým vybavením i službami chloubou slovenského hotelnictví.
Veličina druhá: Kabaret Milana Markoviče, který se pravidelně odehrává v tomto příjemném prostředí. Kabaret včetně pohoštění, včetně kabaretu po kabaretu, protože Milan Markovič zůstává se svými hosty, diskutuje, jde vlastně o pokračování kabaretu v nečekaných souvislostech. A že je o čem diskutovat, dle možnosti s vtipem, to je na slovenské politické scéně určitě potřebné. (...A něco takového v Čechách chybí.)
Veličina třetí: Hlavním hostem kabaretu byl tentokrát úplně nepolitický, ale o to zajímavější vstup hlavního hosta, majitele CK Bubo, MUDr. Ľuboše Fellnera. Jeho cestovka má nejbohatší nabídku na Slovensku a dost možná i v Evropě. Už jsem zapomněl, kolik států sám pan doktor procestoval a zajišťoval tam možnosti uplatnění své CK, ale určitě to byla více než stovka krajin. Už před šestnácti lety jeho kancelář nabízela zájezdy do šedesáti destinací. Dnes je to hodně přes stovku států, kam mohou v různých kategoriích náročnosti turisté a rekreanti cestovat. Od severního pólu pro atraktivní tropy, od Everestu po čínskou zeď a taje Nového Zélandu. Eskymáci, Pygmejové, obyvatelé mongolských jurt, indiány, to všechno návštěvníky čeká a o tom všem se s Milanem Markovičem cestovatel bavil.
Kabaret Milana Markoviče jsou vlastně tři stálí umělci. Vynikající muzikanti Páni bratia (Peter Niňaj a Róbert Puškár) jsou schopní nejenom hrát a zpívat vtipný repertoár s Milanem Markovičem, ale taky zahrát (někdy i na původních hudebních nástrojích) různou muziku jednotlivých zemí, o kterých doktor Fellner vypráví. Skutečně pestrá show.
Ale připomeňme si ještě hlavní postavu kabaretu, Milana Markoviče. Hrál se Stanem Štěpkou ve známém a stále hodně navštěvovaném Radošínském naivním divadle. Potom se pustil na dráhu kabaretiéra a spolu s klavíristou Petrem Breinerem,(ten je dnes úspěšným skladatelem a dirigentem v USA) a s básníkem, textařem Jánem Štrasserem pořádali Večery Milana Markoviče, v bratislavském Štúdiu S, v rozhlase i televizi, dokud humoristovi vláda Vladimíra Mečiara „nešlápla na krk" a on na Slovensku nějaký čas skončil a prezentoval se velmi úspěšně už jenom v české televizi se svou kousavou satirou.
Po odchodu Mečiara „do důchodu" už mohl kabaretiér bez překážek vystupovat, a to také dělá dodnes. Témat na satiru je na Slovensku opravdu hodně. V Čechách určitě taky, ale chybí nám tu Markovič. Ve starých programech je vysílán Šimek a Bubílková. Najednou poznáváme, že je dnes „scéna" v tomto jevištním žánru skoro prázdná. Různé ujeté humorní pořady dobrý kabaret nenahradí.
Chcete li se vrátit do starých dobrých časů tohoto žánru, najděte si v nabídce na adrese www.markovic.sk to správné místo pro zhlédnutí kabaretu.
Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.
Další články tohoto redaktora na blogu