Blog redakce i-divadla

West End: Dreamgirls, Mamma Mia!
vydáno: 10.6.2018, Lukáš Dubský

Ceny letenek mezi Českou republikou a Londýnem se standardně drží pod hranicí tisíc korun za zpáteční let, výlet na West End tudíž není nikterak nákladnou záležitostí. Vstupenky na tamní muzikály (s výjimkou Lvího krále) se dají přes internet koupit za cca 15 - 30 liber za nejlevnější sedačky. Ty jsou sice celkem vysoko, ale výhled z nich byl vždy perfektní. Druhou možností je letět do Londýna na blind a počkat s nákupem vstupenek až do kiosku TKTS na Leicester Square, kde mají celkem slušné slevy na daný den. Takže se za asi 30 - 40 liber můžete dostat na slušná místa do přízemí. Největší muzikálové hity ale obvykle příliš zlevněné nebývají, navíc je nutné vystát frontu.

Muzikál Dreamgirls měl na Broadwayi premiéru už na konci 70. let minulého století, ale na West End se dostal až v roce 2016. V Savoy Theatre je k vidění do ledna 2019. U tohohle muzikálu si člověk může být jistý, že ho v Čechách zaručeně neuvidí, jelikož kompletní obsazení tvoří Afroameričané. Dreamgirls totiž sleduje osudy jedné dívčí kapely, která se v 60. letech snaží prorazit v prostředí, které černošské muzice příliš nepřeje.

Hudba je tvořená neobvyklou směsicí R&B, soulu, rapu atd. Není to úplně můj hudební šálek kávy, ale skladby jako Steppin´ to the Bad Side nebo One Night Only jsou skutečně povedené kousky, které člověku z hlavy jen tak nezmizí.

Český divák může tenhle muzikál znát díky filmu, ve kterém si zahráli třeba Beyoncé, Jamie Foxx, Jennifer Hudson či Eddie Murphy. Divadelní verze je oproti té filmové o něco mírnější, méně akcentuje sociální tematiku, která byla skutečně aktuálnější v době vzniku muzikálu než dnes. Londýnská verze je hlavně show, která oslňuje neuvěřitelným množstvím kostýmů, jednoduchou funkční scénou a skvělými pěveckými výkony. Karen Mav je v roli Effie velmi věrohodná, hlasově obsáhne bez problémů i ty nejextrémnější polohy své role, k vrcholům muzikálu patří její duet Listen s Brennyn Lark (Deena). Tosh Wanogho-Maud pojal stárnoucího zpěváka Jimmyho Earlyho ve vyloženě komediální poloze, velký ohlas má jeho rapové sólo.

Celkově je Dreamgirls zářivá podívaná, která potěší bezchybnou interpretací, nicméně ta nablýskanost trochu zatlačuje do pozadí niternost příběhu hlavní hrdinky, jejíž trable tak divák pozoruje trochu nezúčastněně. Což ale neznamená, že při těch nejsilnějších pěveckých momentech se nedostaví mrazení v zádech.

Hodnocení: 75%

 

Spíš jako na koncertě než v divadle to v Novello Theatre vypadá při představení muzikálového hitu Mamma Mia!. Notoricky známé písničky skupiny ABBA si diváci notují zcela bez rozpaků s interprety, ti odvážnější (nebo opilejší) si uličku zaberou i k tanečním kreacím.

Energie, kterou tenhle muzikál vysílá přes rampu, je opravdu neskutečná. Člověk ví, že vlastně sleduje ohromný kýč, přesto se neubrání tomu, aby tohle představení sledoval s přihlouplým úsměvem na tváři a s obvyklou kritickou racionalitou zatlačenou zcela do pozadí.  Tu lehkost a plynulost, se kterou kráčí tenhle kus vpřed, musí divák jen obdivovat. Energií hýří především trio starších hereček (Sara Poyzer jako Donna, Kate Graham jako Tanya a Jacqueline Braun coby Rosie). Georgina Castle v roli Sophie kombinuje krásu s perfektním hereckým i pěveckým podáním, Richard Trinder je jako Sam stejně charismatický jako Pierce Brosnan ve filmu, ale na rozdíl od něj umí i skvěle zpívat. Snad jediný, kdo mě z londýnského obsazení nezaujal, byl Christopher Jordan-Marshall jako Sky, který je oproti zbytku vyloženě nevýrazný (a to i pěvecky).

Naprosto perfektní jsou hudební čísla Dancing Queen, Mamma Mia, Take a Chance On Me nebo S.O.S., na vážnější strunu pak hrají především I Have a Dream a The Winner Takes It All (i když ta se mi víc líbila ve filmové verzi v intonačně nedokonalém, ale o to uvěřitelnějším podání Meryl Streep). Trošku bez energie mi naopak přišla píseň Super Trouper a tempo drobně upadlo také na začátku druhé části představení.

V žánru komediálního muzikálu je asi jen málo lepších věcí, které by člověk mohl v současnosti navštívit. Samozřejmě v případě, že máte rádi písničky Abby a jste ochotni odpustit téhle pohádce pro dospělé nekomplikovaný děj.

 

Hodnocení: 85%


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.