Zpráva

Nová vánoční inscenace Městských divadel pražských
vydáno: 7.11.2019
Vtipnou i něžnou vánoční podívanou pro celou rodinu slibuje inscenace A osel na něj funěl, kterou představí Městská divadla pražská na scéně divadla Komedie v premiéře 23. listopadu.

Hrdiny příběhu z pera dramatika René Levínského (pod pseudonymem Šimon Olivětín) jsou žáci 4. třídy obecné školy ve Vodičkově ulici, kam roku 1932 přichází nová třídní učitelka, mladá a nadšená Vesna Májová. Společně s dětmi se musí potýkat s nepřízní přísného ředitele Anatola Fišera.
„Měl jsem velkou radost, když mne umělecký šéf Městských divadel pražských Michal Dočekal oslovil, abych pro ně napsal novou hru. Velice si cením podpory, kterou Městská divadla současné dramatice věnují. Michalův původní návrh byl, abych psal pro Rokoko standardní hru, nicméně mne zajímalo mnohem víc psát pro děti či dospívající do divadla Komedie. Jsem hluboce přesvědčen, že v současnosti je mnohem důležitější psát pro děti než pro dospělé. A jako největší výzvu považuji tvorbu inscenace pro celou rodinu, čas běží čím dál rychleji, generace se vzdalují jedna druhé a každý pokus o společný mezigenerační zážitek má, podle mne, svou velkou cenu. Nevím, jestli se mi to v mé hře podařilo, to už posoudí diváci všech věkových skupin,“ řekl ke vzniku inscenace dramatik Olivětín-Levínský.

Režisérkou inscenace je oceňovaná loutkářka Michaela Homolová z libereckého Naivního divadla. „V období první republiky, kde se příběh odehrává, nacházím jistou paralelu s naší dobou,“ uvedla Homolová. „Máme se vlastně celkem dobře, nic nám nechybí, ale někde podvědomě cítíme, že stačí málo, aby zvítězilo zlo.“

Vesna Májová v příběhu společně s dětmi připravuje loutkovou vánoční hru – a během příprav se nečekaně sblíží oblíbený chlapec Tonda s ustrkovanou židovskou dívkou Sárou. „Každý z nás zná ze života pocit, že ho okolí nepřijímá, a víme, jak je těžké takovou situaci zvládnout. Ale protože se náš příběh odehrává o Vánocích, všechny nesnáze vyřeší zázrak,“ pokračovala Homolová.

Výprava výtvarnice Barbory Jakůbkové se atmosférou Prahy počátku třicátých let vydatně inspiruje, najdeme tu dobové kostýmy a ozvuky modernistické architektury, ale zavítáme třeba i na kluziště na Štvanici. Důležitou roli v příběhu hrají tradiční vyřezávané marionety a velké stolní loutkové divadlo.
V roli učitelky Vesny se představí Barbora Kubátová, jejího protihráče, zapšklého ředitele Fišera, si zahraje Hynek Chmelař. Hned několik dalších rolí dospělých ztvární Jana Vyšohlídová a Jiří Kniha, žáky čtvrté třídy představují studenti herectví Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v čele s Terezou Těžkou (Sára) a Denisem Šafaříkem (Tonda).

Premiéra: 23. listopadu v Komedii
Nejbližší reprízy: 24. 11., 1., 8., 9., 16., 17., 23. a 26. 12. 2019


zdroj zprávy: Lucie Korbeliusová